Botafumeiro

Katedra w Santiago de Compostela, cel wędrówki tysięcy pelegrinos, oprócz szczątków św. Jakuba kryje w sobie jeszcze jeden skarb – tytułowe Botafumeiro.botafumeiro1

Jest to wysoka na 160 cm kadzielnica, zawieszona na skrzyżowaniu nawy głównej z transeptem (nawą poprzeczną), pod kopułą katedry. Waży 60 kg, a do jej rozpalenia potrzeba jeszcze 40 kg węgla i kadzidła! Podobno pędzący trybularz osiąga prędkość nawet 60 km/h.
Rozkołysanie kadzielnicy, i nie spowodowanie przy tym katastrofy, jest obowiązkiem tiraboleiros, czyli specjalnie wyszkolonych do tego mężczyzn noszących purpurowe szaty. Ja naliczyłam ich co najmniej ośmiu.

Cały rytuał ma już długą tradycję, sięgającą XIII, a nawet XI wieku.
Obecnie prezentuje się go tylko na wieczornych piątkowych mszach przeznaczonych dla pielgrzymów lub z okazji szczególnych celebracji, jaką była uroczysta msza święta odbywająca się 25 lipca, w dzień św. Jakuba, w której miałam szczęście uczestniczyć.

Na sam koniec nabożeństwa biskup wypowiedział kilka słów, które wyraźnie wzbudziły zainteresowanie wiernych, wnioskując z coraz to głośniejszych szeptów, zamieszania powstałego przez wyciąganie aparatów fotograficznych z plecaków i migracji osób stojących za kolumnami na lepsze stanowiska obserwacyjne.

Rozpoczął się spektakl.

Trudno opisać słowami jak skocznym i lekkim wydał mi się ten stukilogramowy bohater przedstawienia. Dzięki sile mięśni ośmiu rosłych mężczyzn, skupionej na końcu liny, na której drugim końcu wisiał trybularz, Botafumeiro kilka razy podskoczyło do góry pod kątem kilkunastu – kilkudziesięciu stopni, aby nabrać rozpędu, i rozkołysało się na dobre. Przypominało to ruch wahadła, tyle że odbywało się nad głowami wiernych zgromadzonych wdłuż transeptu.
Oniemiałam i jednocześnie z fascynacją, jak i z przerażeniem oglądałam pokaz, czekając, aż coś pójdzie nie tak i kadzielnica efektownie, z łoskotem uderzy w mury. Ku mojej uldze katedra wraz z ludźmi pozostała cała.
Botafumeiro zakończyło swoje wystąpienie tanecznym obrotem z jednym z tiraboleiro.

Rytuał można obejrzeć tutaj – warto!

PS

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Botafumeiro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s